Autor postu mamaWOpolu, 27-06-22
Jeśli doznasz urazu w pracy, który spowoduje, że nie będziesz mógł wykonywać swoich obowiązków, możesz otrzymać becikowe. Możesz również kwalifikować się do otrzymania becikowego, jeśli pracujesz w niebezpiecznej dziedzinie i zostałeś tymczasowo przeniesiony do mniej niebezpiecznej pracy lub przeniesiony na lżejsze stanowisko pracy na czas leczenia.
Becikowe jest świadczeniem związanym z rządowym programem urlopu macierzyńskiego. Możesz je otrzymać w trakcie urlopu macierzyńskiego, ale musisz się o nie ubiegać nie później niż dwa tygodnie po urodzeniu dziecka.
Wniosek o becikowe składa się w lokalnym oddziale ZUS, osobiście lub wysyłając pocztą niezbędne formularze. Zazwyczaj należy przynieść zaświadczenie lekarskie oraz zaświadczenie z zakładu opieki zdrowotnej, w którym urodziłaś dziecko, a także dowód, że byłaś zatrudniona przez co najmniej 26 tygodni.
Formularz wniosku o becikowe jest dostępny w Internecie i można go wydrukować. Należy podać informacje na temat ciąży i porodu, w tym czas pobytu w szpitalu oraz ewentualne komplikacje.
Należy również podać powody, dla których w czasie urlopu macierzyńskiego chce się otrzymywać zasiłki państwowe. Wniosek można złożyć osobiście w dowolnej placówce ZUS lub drogą pocztową. Jeśli wysyłasz wniosek pocztą, musisz pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości przesyłek pocztowych i oznaczeniu koperty jako "Pilne".
Aby jak najbardziej ułatwić złożenie wniosku, przed rozpoczęciem wypełniania formularza należy zebrać wszystkie niezbędne dokumenty. Dotyczy to m.in. orzeczeń lekarskich, aktów urodzenia i wszelkich innych dokumentów, których dostarczenie jest wymagane. Należy jak najszybciej powiadomić agencję o zmianie adresu do korespondencji lub o jakiejkolwiek innej zmianie okoliczności. Jeśli w wyniku wypadku przy pracy nie możesz wykonywać swoich obowiązków, możesz otrzymać becikowe.
Możesz również kwalifikować się do otrzymania becikowego, jeśli pracujesz w niebezpiecznej dziedzinie i zostałeś tymczasowo przeniesiony do mniej niebezpiecznej pracy lub przeniesiony na lżejsze stanowisko pracy na czas leczenia.